Utmärkelser i Sverige

Flipi från Österåker, elitpremierad, med sin mor Von frá Vindheimum, elitpremierad.



Kraftur frá Bringu
Elitpremie 2011


Prins från Knutshyttan

Prins från Knutshyttan
Klass I premie 2014


Avkommepremie Island


För att hingstar skall erhålla utmärkelse för avkommor behövs följande:


Hederspremie: Lägst 118 i blup med minst 50 bedömda avkommor
Elitpremie: Lägst 115 i blup med minst 25 bedömda avkommor
Klass I premie: Lägst 115 i blup med minst 15 bedömda avkommor


För att ston skall erhålla utmärkelse för avkommor behövs följande:


Hederspremie: Lägst 116 i blup med minst 5 bedömda avkommor
Elitpremie: Lägst 115 i blup med minst 4 bedömda avkommor
Elitpremie: Lägst 110 i blup med minst 6 bedömda avkommor
Klass I premie: Lägst 110 i blup med minst 4 bedömda avkommor
Klass II premie: Lägst 105 i blup med minst 4 bedömda avkommor


Hästar i Sverige med utmärkelse:
 

Hingstar Heder- Elit- Klass I   
Svalur frá Glæsibæ   2000    
Atli frá Sydra-Skörðugili    2000    
Fákur frá Sauðárkróki   2000    
Mökkur frá Varmalæk 2009 2000 X  
Spuni frá Miðsitju   2006 2005  
Jarl frá Búðardal   2006 X  
Askur från Håkansgården 2009 2007 2006  
Nökkvi frá Vestra-Geldingaholti 2013  2007 2004  
Jór frá Kjartansstöðum   2007 2004  
Flipi från Österåker   2008 2007  
Toppur frá Eyjólfstöðum     X  
Fannar frá Audshóltshjaleigu     2008  
Frami från Häringe     2009  
Hrafnfaxi frá Vestra-Geldingaholti   2012 2009  
Rökkvi frá Hárlaugsstödum   2009    
Viglundur frá Vestra-Fifholti     2010  
Kraftur frá Bringu   2011 2010  
Illingur frá Tóftum   2012 2010  
Ísar frá Keldudal    2012 2011  
Þorvar frá Hólum     2011  
Falur frá Blesastöðum     2011  
Soldán frá Hviítanesi      2013   
Hraunar frá Efri-Raudalæk     2013  
Prins från Knutshyttan     2016 2014   
Ston Heder- Elit- Klass I  Klass II
Ljúfa frá Eyrabakka 2009 2002 x
Von frá Vindheimum 2009 2006 2005
Freyja frá Tumabrukku   2005 P 2002
Hrina Vigdís från Grandalen    2007 2005
Gná frá Efri-Brú   Ja 2005
Djörfung frá Gunnarsholti   2001
Smáhildur frá Skarði     2007
Grása från Stordalen       2005
Snögg frá Ásmundarstöðum        Ja
Rán frá Stóra-Hofi       Ja
Kolbína frá Vatnsleysu       2007
Hekla frá Kýrholti       Ja
Sóley från Rolsta     2008
Aska frá Flugumýri       2008
Hekla frá Hóltsmúla     2008
Vakning frá Flugumýri       2008
Saga från Östtorp       2009
Vindskjóna från Örvik   2009
Snótra från Örvik  2011 2010
Brún frá Kúskerpi       2010
Muska frá Keldudal     2013  2010
Blökk frá Sturluhóli       

2011 

Venus från Skáneyland     2012

Sprengja frá Ytra-Vallholti     2012

Þoka frá Hala      

2012

Nótt från Knutshyttan 2013  2012

Svala från Knutshyttan   2015 2013  x

Hrefna frá Götu       

2013 

Þoka frá Hala       

2013 

Hríma frá Hofi      

2013

Hryðja frá Hvoli    2014   

 

Katla från Stallgården       2014
Skipting frá Bakkakoti     2014  
Náttfaradis från Wreta     2014  
Spurning frá Kirkjubae   2014    
Diva från Gategården 2015      
Olga från Skáneyland   2015    
Júlia frá Kirkjubæ     2015  
List frá Litla-dunhaga     2015  
Eldvór från Gölshult       2015
Fina från Bergshill       2015
Odda frá Holtsmula       2015
Skerpla från Tåkern       2015